قالب وبلاگ

سخت افزار - الکترونیک
 

همه چیز درباره مدار تنظیم کننده ولتاژ مادربرد  ( Voltage Regulator Circuit )

اگر می خواهید در مورد کیفیت و خصوصیات مادربرد بیشتر بدانید بهتر است بر روی مدار تنظیم کننده ولتاژ متمرکز شده و در مورد آن بیشتر مطالعه کنید. وظیفه این مدار دریافت ولتاژ فراهم شده توسط منبع تغذیه ( +12 ولت) و تبدیل آن به ولتاژ مورد نیاز برای پردازنده ، حافظه ها و چیپست و دیگر مدارات بکار رفته بر روی مادربرد است. در این مطلب قصد داریم به عمق مدار تنظیم کننده ولتاژ در مادربرد بپردازیم تا شما را با نحوه طراحی مدار , چگونگی کارکرد، طرح های معمول و نحوه شناسایی کیفیت قطعات آشنا کنیم.


http://shahrsakhtafzar.com/img/out.php/i8438_SSAVoltCir.jpg

بر اساس دلایل متعدد , کیفیت مدار تنظیم کننده ولتاژ، یکی از بهترین راه هایی که می توان از طریق آن به کیفیت کلی مادربرد و نیز طول عمر آن پی برد. یک تنظیم کننده ولتاژ خوب که در خروجی ولتاژ خود نویز و نوسانات ولتاژی نخواهد داشت و بهمین دلیل با فراهم سازی ولتاژی ثابت و پایدار کارکرد صحیح پردازنده وسایر قطعات را سبب می شود.
از جهت دیگر یک تنظیم کننده ولتاژ نامناسب همراه با نوسان و نویز بر روی ولتاژ خروجی , موجب عملکرد ناپایدار سیستم و نیز اتفاقاتی چون توقف های ناگهانی (
Crash  ) ، ریست شدن (Resetting  ) و نمایش صفحه ناخوشایند مرگ (Blue Death Screen  ) در ویندوز می شود.

اگر در مدار تنظیک کننده ولتاژ از خازن های الکترولیتی با کیفیت پایین استفاده شود , در مدت زمان کوتاهی خراب و در بعضی موارد باد کرده و یا منفجر می شوند. در اکثر مواقع که یک مادربرد از کار افتاده و معیوب می شود دلیل اصلی به عملکرد نادرست مدار های ولتاژ آن برمیگردد. در نتیجه با داشتن یک مدار تنظیم کننده ولتاژ با کیفیت می توانید مطمئن باشید که برای سال ها یک سیستم پایدار خواهید داشت.

تشخیص این مدار بسیار آسان است زیرا تنها مداری است که در مادربرد از چوک (نوعی سیم پیچ) استفاده میکند. به دنبال چوک ها بر روی مادربرد بگردید تا مدار تنظیم کننده ولتاژ را بیابید.  معمولا این مدار در اطراف سوکت پردازنده است اما چوک های دیگری نیز پیدا خواهید کرد که در سطح مادربرد پخش شده اند، معمولا اطراف اسلات های RAM و اطراف چیپ پل جنوبی ( South Bridge ) که ولتاژ مناسب برای این قطعات را فراهم میکنند.

( مدار تنظیم کننده ولتاژ )

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview.jpg

قبل از توضیح دقیق عملکرد این مدار , اجازه بدهید تا شما را با قطعات اصلی بکار رفته بر روی مدار تنظیم کننده ولتاژ آشنا کنیم.

آشنایی با قطعات اصلی :

 اجزاء اصلی یک مدار تنظیم کننده ولتاژ عبارتند از  :  چوک ( که می تواند از دو جنس ساخته شود ، آهن یا فریت ) ، ترانزیستور و خازن های الکترولیتی ( مادربرد های با کیفیت  از خازن های جامد آلومینیومی  بهره می برند ، که کارآیی و کیفیت مناسب تری دارند ) . ترازیستورهایی که در مدار تنظیم کننده ولتاژ استفاده می شوند ، تحت فناوری خاصی با نام  MOSFET (ترانزيستور اثر ميدان )  ساخته می شوند و معمولا برای سادگی MOSFET  نامیده می شوند. بعضی از مادربردها  همراه با هیت سینک Passive بر روی این ترانزیستورها و به منظور خنک سازی آنها تولید می شوند ، که این ویژگی بسیار مناسبی در یک مادربرد است . اجزاء مهم دیگری نیز در این مدار وجود دارد ، مخصوصا مدارهای مجتمع ( IC ) . همواره  مدار IC ای پیدا خواهید کرد که  PWM controller نامیده می شود و در برخی محصولات و در طرح های برتر IC کوچکی با نام MOSFER Driver ( راه انداز MOSFET – در ادامه مطلب آن را MOSFET Driver نام می بریم )  نیز خواهید یافت.  در ادامه توضیح خواهیم داد که هر کدام از این IC ها چه وظیفه ای را بر عهده خواهند داشت.

( نگاه دقیق بر مدار تنظیم کننده ولتاژ اصلی )

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview2.jpg

( مادربردی همراه با خنک کننده Passive بر روی ترانزیستور های مدار تنظیم کننده ولتاژ )

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview3.jpg

حال بهتر است کمی بیشتر در مورد قطعات بکار رفته در مدار صحبت کنیم.

چنانکه اشاره شد ، می توان دو گونه چوک در تنظیم کننده های ولتاژ پیدا کرد : چوک از جنس آهن و یا فریت . چوک ها فریت ، ویژگی های بهتری دارند :  اتلاف توان کمتردر مقایسه با چوک های آهنی   ( 25% کمتر ، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی گیگابایت ) ، تداخل مغناطسی کمتر ، و مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی .

تشخیص این چوک ها ساده است : چوک های آهنی معمولا روباز هستند و می توانید درون آن سیمی ضخیم از جنس مس را ببینید ، درحالی که چوک های فریت سربسته هستند و معمولا علامتی که با “R” شروع می شود را بر روی خود دارند . در شکل های 4 و 5 اختلاف بین این دو را ملاحظه می کنید . اگرچه یک استثنا وجود دارد . برخی چوک های فریت ظاهری بزرگ ,  گرد و روباز دارند که در شکل 6 نشان داده شده است . شناسایی این نوع از چوک های فریت بسیار آسان است . شکل ظاهری آنها دایره ای شکل است. ( به جای مربعی شکل )

( چوک های آهنی )

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview4.jpg

( چوک های فریت )

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview5.jpg

( نوعی دیگر از چوک های فریت )

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview6.jpg

در مدار تنظیم کننده ولتاژ به ازای هر فاز ( یا کانال ) یک چوک وجود دارد. نگران نباشید , در ادامه توضیحات کاملتری را ارایه خواهیم داد.

آشنایی با قطعات اصلی (ادامه)

اگرچه همه مادربردها از تراتزیستورهای MOSFET در مدار تنظیم کننده ولتاژ استفاده میکنند، اما برخی ترانزیستورها از بقیه مناسب تر می باشند. بهترین ترانزیستورها آنهایی هستند که دارای حداقل مقاومت در سوئیچینگ (روشن و خاموش شدن) باشند (پارامتری که با نام RDS (on) شناخته میشود). این ترانزیستورها حرارت کمتری تولید میکنند (بنا بر گفته های Gigabyte نسبت به MOSFET های قدیمی 16% حرارت کمتری تولید میکنند) و از لحاظ ظاهری از ترانزیستورهای مرسوم کوچکتر هستند. یک راه ساده برای تشخیص این دو نوع از یکدیگر بوسیله شمارش ترمینالهای (پایانه های ترانزیستور) موجود بر روی آنهاست. ترانزیستورهای قدیمی دارای سه پایه هستند (معمولا پایه وسطی قطع شده است) در حالیکه ترانزیستورهای با RDS(on)  پایین  دارای 4 پایه  یا بیشتر هستند و تمام آنها به مادربرد متصل شده است. میتوانید این تفاوت را با مقایسه شکل 7 و 8 ملاحظه کنید.

مدار تنظیم کننده ولتاژ برای هر فاز یا کانال دو ترانزیستور خواهد داشت. مادربردهای ارزان قیمت به جای استفاده از یک MOSFET Driver در هر فاز، از یک ترانزیستور اضافی در هر فاز برای انجام این وظیفه استفاده میکنند و بنابراین اینگونه مادربرد ها در هر فاز بجای دو ترانزیستور از سه ترانزیستور بهره میبرند.  به همین دلیل بهترین راه برای شمارش و شناسایی فازها شمارش تعداد چوکها (Chokes) خواهد بود. ( و نه تعداد ترانزیستورها )

های قدیمی MOSFET

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview7.jpg

MOSFET با On) RDS) پایین

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview8.jpg

خازنهای استفاده شده در مدار تنظیم کننده ولتاژ میتواند یکی از دو نوع الکترولیتی قدیمی و یا انواع آلومینیومی جامد باشد، که قبلا تفاوت ظاهری میان این دو را در شکل 2 بررسی کرده ایم. خازنهای آلومینیومی جامد بهتر از انواع معمولی هستند چراکه دچار بادکردگی و نشتی نمیشوند.

هر خروجی ولتاژ بوسیله یک IC با نام کنترلر PWM کنترل میشود. در هر مادربرد و برای هر سطح ولتاژی از یک کنترلر PWM استفاده می شود ، بعنوان مثال یکی برای CPU، یکی برای حافظه ها، یکی برای چیپست و غیره ( اکثر کنترلرهای PWM میتوانند 2 سطح ولتاژ مستقل را کنترل کنند ). اگر به اطراف سوکت CPU نگاه کنید میتوانید کنترلر PWM را برای ولتاژ CPU پیدا کنید. شکل های 2 و 9 را ملاحظه کنید.

کنترلر PWM

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview9.jpg

در نهایت یک IC کوچکتر نیز داریم که با نام راه انداز MOSFET شناخته می شود. مدار تنظیم کننده ولتاژ از یک راه انداز MOSFET برای هر فاز استفاده میکند، بنابراین هر IC دو MOSFET را راه اندازی خواهد کرد. مادربردهای ارزان از MOSFET دیگری به جای این IC استفاده میکنند، لذا در مادربردهای که اینگونه طراحی شده اند شما نمیتوانید این IC را پیدا کنید و هر فاز بجای دو ترانزیستور از سه ترانزیستور استفاده میکند.

 MOSFET Driver ( راه انداز MOSFET )

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview10.jpg

فاز ها ( کانال ها )

تنظیم کننده ولتاژ دارای چندین مدار تغذیه است که به صورت موازی و به منظور فراهم آوری ولتاژ خروجی مشابه فعالیت می کنند. ( برای مثال ولتاژ خروجی مورد نیاز پردازنده )  این مدار های تغذیه به صورت همزمان کار نمی کنند بلکه ، به صورت غیر هم فاز عمل می کنند و به همین جهت است که از کلمه " Phase " یا " فاز " برای تشریح  هر یک از این مدار ها استفاده می کنیم . بحثی که در اینجا مطرح می شود چگونگی کارکرد این مدار هاست که در ادامه به طور کامل توضیح داده خواهد شد. در ابتدا مقدمه ای بر این موضوع یعنی فاز(Phase) را ارائه خواهیم کرد که از جمله مباحثی است که علاقه مندان حرفه ای سخت افزار و شرکت های سازنده زیاد در مورد آن صحبت می کنند .

به سراغ مدار تنظیم کننده ولتاژ پردازنده می رویم . اگر این مدار دارای دو فاز یا کانال باشد ، هر فاز 50% زمان کاری را برای تولید ولتاژ پردازنده به خود اختصاص می دهد. اگر همان مدار با سه فاز ساخته شود ، هر فاز 33.3% زمان کاری و اگر مدار با چهار فاز کار کند ، هر فاز 25% زمان کاری در حال فعالیت است و به همین ترتیب با افزایش تعداد فاز ها زمانی که هر فاز کار می کند کمتر می شود .

در اختیار داشتن مدار تنظیم کننده ولتاژ با تعداد فازهای زیاد چندین مزیت خواهد داشت. واضح ترین آن ها این است که ترانزیستور ها بار کاری کمتری خواهند داشت که سبب کاهش دمای ایجاد شده و افزایش طول عمر قطعات مدار می شود . فایده دیگر داشتن فاز های بیشتر این است که معمولا ولتاژ خروجی پایدار تر بوده و میزان پارازیت ( Noise ) آن کاهش می یابد .

افزایش فاز ها در مدار تنظیم کننده سبب  استفاده از قطعات بیشتر است که در نهایت به گران تر شدن مادربرد می انجامد . از این رو معمولا مادربرد های ارزان قیمت دارای تعداد فاز کمتری نسبت به مادربرد های گران قیمت هستند.

همچنین لازم به ذکر است که وقتی تولید کننده ای در مورد مادربردی با 6 فاز صحبت می کند , این تعداد فاز تنها مربوط به مدار تنظیم کننده ولتاژ پردازنده است. بعبارت دیگر در معرفی یک مادربرد از سوی سازنده , معرفی تعداد فاز های مدار تنظیم کننده ولتاژ پردازنده بعنوان یکی از نقاط قوت مادربرد مورد توجه واقع می شود.

هر فاز یا کانال ولتاژ دارای یک چوک ( Choke ) ، دو یا سه ترانزیستور ، یک یا چند خازن الکترولیتی و یک IC راه انداز MOSFET (Driver  MOSFET )  می باشد . البته همان طور که در بسیاری از مادربرد های Low-End می بینیم قطعه آخر می تواند با یک ترانزیستور عوض شود .

همان گونه که مشاهده می کنید تعداد دقیق قطعات ثابت نیست و تنها قطعه ای که همیشه با تعداد یکسان وجود دارد چوک می باشد . بنابراین بهترین راه برای شمارش تعداد فاز های یک مدار تنظیم کننده ولتاژ , شمارش تعداد چوک های آن است (توجه کنید که چندین استثناء وجود دارد که بعدا توضیح خواهیم داد ) . برای مثال به شکل زیر توجه کنید . این مادربرد دارای 3 فاز می باشد :

 مادبوردی با سه فاز

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview11.jpg

اما نکته قابل توجه این است که در بعضی از مادربرد ها فاز هایی که ولتاژ حافظه یا چیپست را کنترل می کنند در نزدیکی سایر فاز ها قرار گرفته اند. بنابراین اگر شما تنها تعداد چوک های نزدیک سوکت پردازنده را بشمارید دچار اشتباه خواهید شد . به شکل 12 توجه کنید : آنچه که در تصویر دیده می شود این است که این مادربرد دارای 4 فاز است ، در حالیکه مادربردی با 3 فاز محسوب می شود ! چراکه تنها 3 فاز از 4 فاز جهت تولید ولتاژ پردازنده استفاده می شود ; فاز چهارم ولتاژ حافظه را تولید می کند . حال ما به شما نشان می دهیم که چگونه تعداد دقیق فاز های مربوط به ولتاژ پردازنده را تنها در یک ثانیه تشخیص دهید !

مادربردی با سه فاز ( و نه چهار فاز )

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview12.jpg

مسئله دیگری که لازم است بدان توجه کنید ، اشتباه بودن شمارش چوک هایی است که تنها در بالای مادربرد وجود دارد. ( نادیده گرفتن چوک های موجود در کناره ) همان گونه که در تصویر 11 مشاهده کردید چوک هایی مربوط به مدار تنظیم کننده ولتاژ پردازنده می توانند در کنار سوکت پردازنده ( در کناره مادربرد ) قرار گیرند.

از آنجایی که تمام چوک هایی که ولتاژ خروجی یکسانی را تولید می کنند خروجی های متصل به هم دارند , لذا تنها چوک هایی که خروجی های متصل بهم دارند باید شمارش شوند . این کار با دنبال کردن خروجی هر چوک در طرف لحیم شده مادربرد ( پشت مادربرد ) امکان پذیر است . همان گونه که مشاهده می کنید سه چوک در طرف لحیم شده مادربرد به یکدیگر متصل هستند و خروجی چوک چهارم به سمت سوکت های حافظه می رود .

 نحوه صحیح شمارش تعداد چوک ها

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview13.jpg

و بعنوان مثال آخر به شما تصویری از یک مادربرد High-End با مدار تنظیم کننده ولتاژ  10 فاز را نشان دهیم . ( این مادربرد دارای یک کولر Passive بوده که برای گرفتن عکس ، از روی مادربرد جدا شده است )

مادربردی با 10 فاز

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview14.jpg

حال می دانید که چگونه تعداد درست فاز های تنظیم کننده ولتاژ را تشخیص دهید. زمان آن رسیده است که چگونگی کارکرد مدار تنظیم کننده ولتاژ را برای شما توضیح دهیم .

مدار تنظیم کننده ولتاژ چگونه کار می کند

مدار تنظیم کننده ولتاژ , ولتاژ فراهم شده  توسط کانکتور ATX 12V و یا EPS 12V را گرفته و سپس آن را به ولتاژ مورد نیاز برای قطعات مرتبط با مدار تبدیل می کند ( پردازنده , حافظه ها و چیپست و ... ) این تبدیل ولتاژی توسط یک مبدل DC-DC انجام می شود که تحت عنوان SMPS نام برده شده است. ساختاری مشابه این را در منابع تغذیه ملاحظه کرده اید. ( Switching Mode Power Supply )

 نقطه مرکزی و بعبارتی قلب این پروسه در واقع کنترلر PWM است. این مدار یک سیگنال موج مربعی تولید می کند که هر فاز را راه اندازی خواهد کرد. البته باید توجه داشت که سیکل وظیفه این موج مربعی با توجه به ولتاژ تولید شده توسط مدار تنظیم کننده ولتاژ , متغیر خواهد بود. ( سیکل وظیفه یا Duty Cycle مدت زمانی است که یک موج در وضعیت High قرار گرفته است. برای مثال یک سیگنال با 50% سیکل وظیفه به موجی اطلاق می شود که نیمی از زمان را در وضعیت Low – معمولا مقدار صفر ولت – و نیمی دیگر از زمان را در وضعیت High – در این مبحث 12 ولت – پشت سر خواهد گذاشت. )

میزان ولتاژ خروجی که لازم است توسط مدار تنظیم کننده ولتاژ تولید شود از طریق پایه های Voltage ID ( VID ) و توسط پردازنده معین می شود. پایه های VID حاوی کدی باینری  از سوی پردازنده است که میزان دقیق ولتاژ مورد نیاز پردازنده را اعلام خواهد کرد. برخی از مادربرد ها این اجازه را می دهند که بصورت دستی ولتاژ پردازنده را از طریق BIOS تغییر دهید. عملی که در BIOS انجام می گیرد در واقع تغییر کدی است که توسط کنترلر PWM خوانده شده است. بدین ترتیب کنترلر PWM بر اساس آنچه که در BIOS تنظیم شده است ولتاژ پردازنده را تغییر خواهد داد. دقت کنید که روال تشریح شده دقیقا برای دیگر قطعات ( حافظه ها و چیپست ) صدق می کند.

مبدل DC-DC به نوعی یک سیستم حلقوی بسته محسوب می شود. در اینجا سیستم حلقه بسته بدین معنی است که کنترلر PWM دائما خروجی تنظیم کننده ولتاژ را مانیتور می کند. اگر ولتاژ خروجی افزایش یا کاهش داشته باشد آنگاه مدار , آن را تعدیل کرده ( این عمل با تغییر در فرکانس سیگنال PWM صورت می گیرد ) و آن را تصحیح می نماید. عملیات مانیتورینگ توسط یک سنسور جریان انجام خواهد شد. در واقع هرگاه مصرف جریان افزایش یابد خروجی ولتاژ به سمت کاهش میل پیدا می کند و بالعکس .

در تصویر شماره 15 بلاک دیاگرامی از کنترلر PWM ملاحظه می کنید که معمولا در مدارات تنظیم کننده ولتاژ پردازنده دیده می شود. در این بلاک دیاگرام می توانید براحتی پایه های VID , پایه های Loopback ( CS – سمت چپ ) و خروجی های راه انداز هر فاز ( پایه های G  - سمت راست ) را ملاحظه کنید.

همانطور که ملاحظه می شود این IC می تواند تا 4 فاز را تحت کنترل خود قرار دهد.

 کنترلر PWM

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview15.jpeg

هر فاز از دو ترانزیستور و یک چوک تشکیل شده است. کنترلر PWM نمی تواند جریان کافی برای سوئیچ این ترانزیستور ها را فراهم کند بهمین دلیل یک راه انداز MOSFET برای هر فاز مورد نیاز است. معمولا وظیفه این راه انداز توسط یک IC انجام خواهد شد که به آن IC راه انداز MOSFET می گویند. اما همانطور که در مطالب قبلی توضیح دادیم برخی تولید کنندگان مادربرد به منظور کاهش هزینه از یک ترانزیستور اضافی بعنوان راه انداز MOSFET استفاده می کنند. این نوع  طراحی در مادربرد های ارزان قیمت معمول و شایع است.

در تصویر شماره 16 می توانید شکلی از یک فاز مدار تنظیم کننده ولتاژ را ملاحظه کنید. ( اتصال Loopback در این شماتیک دیده نمی شود ) این فاز توسط راه انداز MOSFET مدل NCP5359  راه اندازی می شود. راه انداز MOSFET و سایر ترانزیستور ها توسط ولتاژ 12 ولت فراهم شده توسط ATX 12V و یا EPS 12V تغذیه می شوند. ( محلی از تصویر که عبارات “10 V to 13.2 V”  و  “4 V to 15 V” نوشته شده است )  در این دیاگرام می توانید 2 ترانزیستور MOSFET , چوک و خازن های بکار رفته را مشاهده کنید. سیگنال Loopback نیز توسط اتصال دو سیم بصورت موازی از چوک به پایه های CS+ و CS- کنترلر PWM ایجاد می شود. پایه PWM نیز به خروجی PWM روی کنترلر PWM متصل می شود. همچنین پایه EN نیز بعنوان فعال کننده مدار عمل خواهد کرد.

شماتیک ساده یک فاز

http://www.shahrsakhtafzar.com/images2/VoltModCir/imageview16.jpeg

همانطور که در تصویر 15 ملاحظه کردید برای هر فاز یک خروجی مستقل توسط PWM وجود دارد. بر اساس آنچه که قبلا شرح داده ایم سیگنال PWM یک موج مربعی شکل است که سیکل وظیفه آن با توجه به ولتاژ مورد نیاز تغییر خواهد کرد. با فرض اینکه ولتاژ خروجی پایدار باشد تمام سیگنال های PWM سیکل وظیفه مشابهی خواهند داشت. در واقع می توان گفت اندازه هر مربع در موج یکسان است.  عمل انتقال بین فاز ها سبب ایجاد تاخیری بین سیگنال ها می شود که تحت عنوان " شیف فازی " نامیده می شود.

بهتر است از یک مثال استفاده کنیم : در حالتی که مداری با دو فاز داشته باشیم  دو سیگنال PWM آینه یکدیگر خواهند شد. بنابراین در زمانیکه فاز 1 روشن است فاز شماره 2 خاموش خواهد بود و بالعکس. این روال مشخص می کند که هر فاز در 50% زمان به فعالیت می پردازد. در مداری با چهار فاز روال کار بدین شکل است : در ابتدا فاز شماره 1 فعال خواهد شد. سپس فاز 2 و در ادامه فاز شماره 3 و در نهایت فاز شماره 4. در زمان فعالیت هر یک از فاز ها سایر فاز ها خاموش بوده و فعالیتی را انجام نمی دهند. بدین ترتیب هر فاز تنها 25% از واحد زمانی را به فعالیت می پردازد. هر چه تعداد فاز های بکار رفته در مدار تنظیم کننده ولتاژ بیشتر باشد مدت زمانی که هر فاز در وضعیت فعال به سر می برد کاهش خواهد یافت. همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم افزایش تعداد فاز ها در کنار افزایش هزینه مزیت های مناسبی را در بر خواهد داشت که از جمله مهمترین انها می توان به کاهش حرارت ایجاد شده در مدار تنظیم کننده ولتاژ و افزایش طول عمر قطعات بکار رفته در مدار اشاره داشت.

تهیه شده در تیم شهر سخت افزار

[ شنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۸ ] [ 0:30 ] [ سمیه رضازاده ] [ ]
[ شنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۸ ] [ 0:18 ] [ سمیه رضازاده ] [ ]
لیست مطالب موجود در ...::: Ir-micro.com :::...:

· کاربرد کد های LDPC در مودم ADSL

· چگونگی انتقال اطلاعات بین پورت USB و سخت افزار جانبی
· کامپیتورهای بدون ساعت
· طراحی و پیاده سازی نرم افزار پردازش تصویر شی گرا
· فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه
· WIRELESS APPLICATION PROTOCOL-WAP
· بلوتوث ، گسترش سریع فناوری بی سیم
· تکنولوژی DSL
· مدیریت کاربران محلی
· مینیمم کردن طرح مدارات منطقی که بیش از یک خروجی دارند
· افزایش سرعت محاسبات ماتریسی با استفاده از ضرب کرونکر
· تشخیص غیر حساس به چرخش اثر انگشت به کمک تصویر بلوک جهتی
· استخراج و استفاده از معیار اطمینان کلمات در بازشناسی گفتار پیوسته فارسی
· شیوه ای جدید در پنهان نگاری داده در تصاویر JPEG
· روش جدید برای بهینه سازی ساختار شبکه عصبی با استفاده از روش تکامل همکارانه
· افزایش دقت بازشناسی اعداد در حضور نویز با استفاده از انواع ویژگی های مقاوم
· معرفی یک الگوریتم زمان بندی جدید برای سیستم های کنترل شده از طریق شبکه
· پایش و وارسی حین اجرای برنامه های واکنشی با استفاده از منطق زمانی بازه ای
[ شنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۸ ] [ 0:12 ] [ سمیه رضازاده ] [ ]

لیست مطالب موجود در ...::: Ir-micro.com :::...:


· Multimedia card - MMC

· آنالیز و بررسی پاشندگی موجبری فیبر نوری چند لایه
· همگامساز زمان - فرکانس برای سیستمهای OFDM با نرخ نمونه برداری بالا
· شبیه سازی گیرنده رادار MTI دیده بان هوایی
· کاربرد نویز زدایی بر پایه تبدیل موجکدر آشکار سازی اهداف رادار
· بررسی روش شارژ PFN توسط مبدل Flyback
· طراحی و ساخت یک منبع تغذیه دقیق برای فرستنده رادار پالسی نیمه هادی
· دایورسیتی زمان - فضا در سیستم های مخابرات بی سیم مهیار
· مدلسازی کنترلر USB توسط VHDL و پیاده سازی آن بر FPGA
· محاسبه پارامترهای مدار زمین
· مدل مداری برای بررسی عملکرد استاتیک دیود لیزری VCSEL
· سونارها و شناسایی در دریا
· کلید الکترونیکی
· نانو ترانزیستور
· طراحی مدولاتور پالسی نیمه هادی برای کلایسترون
· پوش پول نوین با سیم پیچ کمکی برای ثبات شکل موج خروجی
· تخمین توان نشتی در مدارهای VLSI
· معرفی قطعه BGA
· معرفی قطعه فلیپ چیپ
· کاهش اثر بایاس در الگوریتم فیلترهای وقفی با پاسخ ضربه نامحدود
· بررسی رساناهای پلیمری و استفاده از آنها در ساخت قطعات الکترونیک
· تقویت کننده های سوئیچینگ صوتی با بازده بالا
· بررسی و شبیه سازی عملکرد تقویت کننده های کلاس D
· طراحی و شبیه سازی فیلتر نردبانی سوئیچ خازنی
· سیستم هوشمند بررسی خودکار پدیده های کیفیت توان الکتریکی
· استاندارد SDH
· رادار
· تحلیل و طراحی و شبیه سازی آنتن بوقی هم محور
· رادیو دیجیتال
· مقدمه ای بر آنتنهای متناوب لگاریتمی
· چگونگی همزمان کردن شبکه های مخابراتی
· روش های فاصله سنجی بوسیله لیزر
· تحلیل تداخل الکترومغناطیسی در منابع تغذیه سوئیچینگ
· رمز نگاری
· معرفی باس I2C و جایگاه آن در طراحی سیستم های دیجیتال
· ترانزیستور - لیزرهای نیمه هادی
· ارائه یک ساختار پیشنهادی برای حذف تداخل های هم کانال
· مقدمه ای بر فشرده سازی دیجیتال صوت
· پارازیت انداز GPS
· طراحی و ساخت روبات پردازشگر تصویر در MATLAB7
· طراحی پیش مقسم های فرکانسی کم با سرعت بالا با استفاده از ساختار دینامیک
· مدار های سوئیچ خازنی
· نمایش آلارم های کمپرسورخانهء کارخانجات با FPGA
· مالتی پلکسینگ دسته سیم خودرو با استفاده از پروتکل CAN
· کامپیوترهای کوانتومی
· تکنولوژی MEMS
· ساخت گیت نوری NOR
· Flash Memory Technology
· پیاده سازی یک کنترلر هوشمند فازی سخت افزاری توسط مدارات مجتمع آنالوگ
· پیاده سازی فیلترهای آنالوگ مد جریانی با استفاده از CDTA
· شبکه های عصبی کوانتومی
· تکنیک موثر و جدید مدولاسیون دیجیتال
· توزیع کوانتومی کلیدها
· جهش به سوی نسل آینده شبکه های مخابراتی (NGN)
· شبیه سازی عملکرد آنتن های هوشمند
· ارائه راه کارهای مکان یابی سیار در سیستم سلولی
· فراکتالها و کاربرد آنها در طراحی آنتن
· یک فیلتر وفقی ترکیبی ، از فیلترهای وفقی برای شناسایی سیستم
· ارائه روشی جدید برای محاسبه خازن خط مایکرو استریپ
· تشخیص صحبت (Speech Recognition)
· معرفی پروتکل CAN
· جاسازی اطلاعات محرمانه در داخل تصویر
· بررسی راهکارهای مختلف در پردازش صحبت
· کاربرد سیستم ایمنی مصنوعی در مهندسی فناوری اطلاعات
· کاربرد الگوریتم کالمن در متعادل سازی وفقی کانال مخابراتی HF
· GLOBAL SYSTEM FOR MOBILE COMMUNICATION - GSM
· مروری بر سیستم DRM
· الگوریتم جدید وفقی خرده باند VSS-NSAF
· حذف اکو در سیستم های مخابراتی
· تفکیک پذیری بالا در تصویر برداری موج میلیمتری پسیو
· رمز نگاری تصاویر با استفاده از توابع آشوب
· آشکار سازی چهره با شبکه های عصبی در تصاویر رنگی
· الگوریتمی جدید جهت سرویس دهی بسته ها در شبکه های بی سیم
· یک راه حل برای بهبود پخش شبانه موج متوسط با استفاده از انتشار امواج آسمانی
· استفاده از روش زیر فضا برای حذف جمینگ FM در گیرنده های GPS
· روش جدید در مدیریت موقعیت بر مبنای الگوی حرکتی کاربر در شبکه های سلولی داده
· طراحی کد شبه تصادفی و همزمان کننده مناسب آن جهت افزایش امنیت مخابراتی در سیستم های طیف گسترده DS
· ارزیابی روشهای مدولاسیون در ارسال پر سرعت داده بر روی شبکه توزیع برق فشار ضعیف
· آشکار سازی شبه بهینه راداری هدف با مدل سورلینگ III در تداخل شبه گوسی
· پردازش تصاویر ماهواره ای با استفاده از شبکه عصبی فازی جهت شناسایی تشکیلات کربناته
· حذف پاسخهای غیر همزمان در رادارهای ثانویه
· ارائه یک فرآیند تجاری نوین برای سیستم صورتحساب مخابراتی ایمن از کلاهبرداری بر مبنای استاندارد eTOM
· ره گیری زاویه دریافت به روش Matrix Pencil در مخابرات سیار
· شبیه سازی سیگنال باند پایه رادارهای مراقبت هوایی مستقر بر روی کشتی
· طراحی دقیق آنتن پچ مستطیلی با استفاده از مدل شبکه چند پورتی
· پیاده سازی روشهای تست مبدل های آنالوگ به دیجیتال در نرم افزار MATLAB
· مدل اصلاح شده توان آلفا برای ترانزیستورهای MOS
· پیاده سازی سیستم نوین لیزری برای اندازه گیری دقیق سرعت و فاصله
· آنالیز مدار مجتمع اپتو الکترونیکی لیزر نیمه هادی کوک پذیر سه قسمتی DBR با روش تزویج مد
· دیودهای شاتکی
· افزایش سرعت ضرب کننده 16*16 با بهینه سازی ابعاد ترانزیستورها توسط الگوریتم ژنتیک
· مطالعه تاثیر نسبی فشار گاز آرگون بر صفحه نمایش پلاسمایی
· تقویت کننده مد جریانی جدید برای SRAM های توان پائین و ولتاژ پائین
· آشنایی با پروتکل ارتباطی CAN و کاربرد آن در خودرو
· بررسی رفتار و مدلسازی یک ترانزیستور نوری دو قطبی نا متجانس
· ارائه یک روش جدید در طراحی تقویت کننده HF توسط الگوریتم ژنتیک
· فیلتر یونیورسال تنظیم شونده مد جریان با استفاده از CCCII+
· تکنیک های کنسل سازی نویز با ANC
· ارائه روشی جدید در بهینه سازی سیستم پردازش گفتار با استفاده از الگوریتم ژنتیک
· سیستم های پردازش تصویر سه بعدی به روش Triangulation و بررسی روش های موفق موجود
· بهینه سازی مدلهای چرخش ثابت و سینگر در سیستم های ردیاب TWS
· سیستم VOIP و ارتباطات تلفن اینترنتی
· مروری بر سیستم های رمز نگاری کلید همگانی مبتنی بر تئوری کدینگ
· تحلیل امنیت سیستم های رمز نوع RSA مبتنی بر خم های بیضوی
· بررسی و تحلیل طرح های رمز اشتراکی چندگانه جدید
· بررسی ساختار اسیلاتورهای هارمونیک N ام ، پوش و تریپل- پوش
· تشخیص اتوماتیک نوع مدولاسیون سیگنال دریافتی با استفاده از توابع زمان-فرکانس

[ شنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۸ ] [ 0:9 ] [ سمیه رضازاده ] [ ]
· قفل رمز پیشرفته با 8051 و AVR
· ساعت با AVR
· تستر آی سی های سری 74xx با AVR
· رقص نور با AVR
· چشمک زن با AVR
· راه اندازی موتور پله ای با AVR و پورت سریال
· متر دیجیتال (AVR)
· شماره گیر DTMF با BascomAVR
· Parallel Port Interface With AVR
· دما سنج دیجیتال با سون سگمنت و AVR
· کنترل و راه انداری موتور پله ای با AVR
· کنترل و راه اندازی RGB LED توسط AVR
· پياده سازي شبكه اي از ميكرو كنترلر ها جهت كنترل لوازم الكتريكي
· آموزش سریع میکروکنترلر AVR
· آموزش ميکروکنترلرهای AVR - فصل اول : تعاریف اوليه برای مبتدیان
· کنترل ترافیک با AVR
· آموزش ميکروکنترلرهای AVR - فصل دوم : آشنایی با میکروکنترلرهای AVR
· آموزش ميکروکنترلرهای AVR - فصل سوم : منابع تولید کلاک و اسیلاتورها
· آموزش پروگرام کردن AVR و شرح کامل فیوز بیت های آن
· سیستم ایمنی ساختمان به وسیله ATMEGA 32
· مقدمه ای بر زبان اسمبلی ریز پردازنده های AVR
· آموزش Bascom AVR به روش پرسش و پاسخ
· طراحی قفل سخت افزاری برای پورت های سریال ،موازی و USB
· معرفی خانواده XMEGA AVR
· مقدمه ای بر زبان اسمبلی و میکرو AVR - به همراه پروژه تستر کی برد
[ شنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۸ ] [ 0:4 ] [ سمیه رضازاده ] [ ]

« به نام خدای احد و واحد حق » www.iraniansite.ir جهان هرکس به وسعت فکر اوست ! بهترین مقاله برای خرید و ارتقا کامپیوتر کاملا رایگان مقدمه » از روزی که با کامپیوتر آشنا شدم احساس کردم که همان چیزی است که سالهای سال به دنبال آن بودم ... کامپیوتر یگانه وسیله ای است که از چیزی سرچشمه نگرفته بلکه بسیاری اجسام دیگر از آن آغاز و پایان گرفته اند ... کامپیوتر وسیله ای است گستاخ در کارایی و کاربرد و بسیار به صرفه ... و امروزه داشتن یک نوع جدید از آن لازمه ی هرخانواده ی مستقل می باشد. کامپیوتر دارای کاربردهای بسیاری می باشد و می تواند کار بسیاری از تجهیزات الکترونیکی اطراف ما را به راحتی انجام دهد. رایانه می تواند با داشتن تنها یک سی دی رام ، کار یک ویدیو سی دی را انجام دهد. ممکن است بگویید که مشاهده ی فیلم در رایانه در صورت داشتن خش بر روی سی دی کار چندان راحتی نخواهد بود! اما از نکته ای مهم غافل شده اید ! یادتان نرود که کامپیوتر تنها مجموعه ای از چند سخت افزار نیست ... چیزی که رایانه را از دیگر تجهیزات الکترونیکی متمایز می کند قدرت نهان آن یعنی نرم افزار می باشد . نکته : کامیپوتر دارای دو بعد سخت افزار و نرم افزار می باشد . شما می توانید برای حل مشکل بالا یک نرم افزار ویدیو سی دی برروی کامپیوتر خود نصب کنید.در این صورت نه تنها کار یک ویدیو سی دی را انجام می دهد ، بلکه این را هم در نظر بگیرید که در کامپیوتر قادر به ذخیره سازی اطلاعات می باشید.و می توانید فیلمهای مورد علاقه ی خود را در هارد رایانه ی خود ذخیره نمایید. رایانه هم چنین می تواند کار یک ضبط بسیار پیشرفته را انجام دهد . با داشتن یک سی دی رام (اگر خیلی پرتوقع باشید دی وی رام)و یک اسپیکر حرفه ای براحتی همه ی کارهای ضبط چند صد هزار تومنی خود را در کوتاهترین زمان انجام دهید . و با داشتن نرم افزارهای مناسب همه نوع کاری را انجام دهید که در گران ترین ضبط صوتها کاملا خارج از دسترس است . رایانه می تواند برای شما ایفای نقش کند به عنوان یک تلویزیون ! یک کارت تی وی (ترجیحا تی وی کپچر)بخرید و براحتی در مانیتور خود تلویزیون تماشا کنید ! ضمنا می توانید برنامه های مورد علاقه ی خود را ضبط هم بکنید. آیا مشتری برنامه های جذاب ماهواره هستید ؟ نیاز به خرید ماهواره های گران ندارید ! می توانید با خرید یک کارت دی وی بی و داشتن دیش ، همه ی کانال های ماهواره را براحتی در مانیتور خود ببینید و از نعمت ضبط برنامه های مورد علاقه تان هم برخوردار شوید . ضمنا مزایای دیگری هم وجود دارد.می توانید بسیاری از کانال های پولی که در دستگاههای ماهواره ی معمولی قابل مشاهده نیستند را با نصب چند نرم افزار و چند ترفند ساده تماشا کنید ! و هم چنین از اینترنت پرسرعت همین کارتها بهره مند شوید ! جالب نیست ؟ اهل بازی کردنید ؟ مشتری اول بازی های جدید هستید ؟ شما هم از خریدن کنسولهای بازی گرا ن قیمت و ارزان شدن فاجعه مانند آنها پس از ورود مدلهای جدید تر لطمه خوردید ؟ رایانه اینجا هم به داد شما می رسد ! با داشتن یک مانیتور با کیفیت و یک کارت گرافیک قوی هرچه دلتان می خواهد بازی کنید و از نعمت بازی های گسترده و فراوان کامپیوتری به نسبت کنسولها برخوردار شوید . ضمنا مجبور نیستید با ورود نسل جدید بازی ها که گرافیک بالاتری دارند (و صددرصد سخت افزار بالاتری می طلبند)، قید رایانه ی خود را بزنید. می توانید سیستم خود را با هزینه ای اندک ارتقا دهید ! اگر شما هم همچون ما از رایانه خوشتان آمده ، با ما در ادامه ی این مقاله فرو روید ! یک رایانه از اجزای زیادی تشکیل شده است که ما در این مقاله می کوشیم به همه ی آن ها نگاهی مفصل داشته باشیم کیس » تمانی اجزای کامپیوتر در داخل جعبه ای قرار می گیرند که از آن به عنوان کیس اطلاق و یاد می شود . جنس کیس ها معمولا از فلز یا پلاستیک محکم و فشرده می باشد. نوع فلزی آن بهتر است و در برابر ضربه ها و فشارها مقاوم تر است .اما اگر در اثر ضربه در سطح آن ناهمواری ایجاد شود رفع آن تقریبا غیر ممکن است. انتظار ندارید که بتوانید برای کیس خود صافکار پیدا کنید ! البته نوع پلاستیکی تا حدودی بدتر است چون براحتی در اثر ضربه و فشار می شکند . اما در انتخاب یک کیس مناسب ، جنس آن اهمیت بسیار کمی دارد. مهم ترین عامل تعیین کننده ی یک کیس خوب میزان و قدرت آن در خروج هوای گرم می باشد. یک کیس خوب باید فن های قدرتمند و علمی داشته باشد ! علمی چیه؟ منظور اینه که باید فن ها در مکانهای مناسبی از کیس جاسازی شوند تا بتوانند هوای گرم را با قدرت بیشتری خارج کنند. به تصویر زیر دقت کنید : هوای گرم از پایین وارد شده و از بالا خارج می شود. کیسی بخرید که فن های آن در بالا باشد . اگر کمی فیزیک بدانید می توانید درک کنید که هوای گرم همیشه به سمت بالا حرکت می کند. مشخصه و عامل تعیین کننده ی دیگر در انتخاب یک کیس مناسب پاور آن است. قطعات امروزی مصرف بالایی دارند و البته خب قدرت زیادی هم ارائه می دهند. کیس شما باید دارای یک پاور حداقل 500 وات باشد. اگر خیلی مایه دار هستید و می خواهید یک کامپیوتر قوی بخرید پیشنهاد ما پاور 600 وات است. یه نکته ی مهم دیگه اینه که همیشه پاورها ، خیلی کمتر از میزان اسمیشون ، توان دارند ... یعنی یک پاور 500 وات الزاما 500 وات را به سیستم تزریق نمی کند ... و نکته ی مهم دیگه اینه که کیفیت و مرغوبیت پاورها هم یکسان نیست و در خرید آنها باید دقت زیادی داشت. مادربرد» مهم ترید قطعه در درون کیس شما بدون شک مادربرد است و معمولا در 50 درصد موارد گران قیمت ترین سخت افزار داخل کیس می باشد. مادربرد به صورت سخت افزاری تمام قطعات را به هم مرتبط می کند. بدون وجود مادربرد سی پی یو هرگز نمی تواند با رم و سایر قطعات کار کند . ویژگی یک مادربرد خوب آن است که از جدید ترین سخت افزارهای موجود در بازار جهانی پشتیبانی کند. مادربرد بخش های گوناگونی دارد که هرکدام را مختصری توضیح می دهیم : معمولا در قسمت بالای مادربردها قطعه ای به نام سی پی یو قرار می گیرد که کار آن پردازش است. زیاد درباره ی سی پی یو توضیح نمی دهیم چون در ادامه ی مقاله مفصل به آن خواهیم پرداخت. نکته ی مهم این است که مادربرد ها فقط یک برند سی پی یو می خورند.یعنی یا اینتل یا ای ام دی ! قبل از خرید مادربرد سنگ هاتون رو وا بکنید که سی پی یوی اینتل می خواهید یا ای ام دی ! اما اگر در انتخاب بین این دو شرکت مشکل دارید کافی است فعلا صبر کنید و ادامه ی مبحث مادربرد را بخوانید و در قسمت سی پی یوی مقاله ی ما انتخاب خود را بکنید . این طوری بهتره ، نه ؟ پس از انتخاب نوع سی پی یو باید به نکات مهم دیگه هم توجه کنید . قطعه ی بعدی که روی مادربرد نصب می شود رم است . یک مادربرد جدید و امروزی باید چهار اسلات رم از نوع دی دی آر تو داشته باشد. رم ها دارای باس هستند. دقت کنید که مادربرد شما رم با باس های 400 ، 533 ، 677 و 800 بخورد. اعداد بالاتر بهترند چرا که رمهای با باس مثلا 677 یا 800 دارای عملکرد بهتر و قیمت کمتر هستند . ممکن است مادربرد شما باس 400 را ساپورت نکند مهم نیست. سعی کنید باس های 533 ، 677 و حتما 800 رو پشتیبانی نماید. هدف ما از این که می گوییم چهار اسلات داشته باشد این است که بتوانید تا 4 گیگابایت رم روی آن سوار کنید . البته اصلا نمی خواهیم که چهارگیگ رم تهیه کنید ! چون به کار شما نمی آید و پول شما را هدر می دهد. ولی در آینده و زمانی که بخواهید سیستم خود را ارتقا بدهید اولین چیزی که به ذهن شما می رسد افزایش رم سیستمتان است. فعلا تا خود بخش رم بی خیال ! اسلات کارت گرافیک هم موضوع مهمی در مادربرد شماست. تقریبا همه ی افراد و کاربران رایانه زمان زیادی را به بازی می پردازند . و اصلا بعضی ها به همین قصد رایانه می خرند. اگر اهل بازی هستید مادربردی بخرید که اسلات کارت گرافیک آن پی سی آی اکسپرس باشد. در این صورت می توانید در رایانه ی خود و بر روی مادربرد یک کارت گرافیک قدرتمند نصب نمایید. در صورتی که بودجه ی اندکی دارید اسلات کارت گرافیکتان می تواند ای جی پی هشت ایکس نیز باشد. ولی با بیانی محکم تاکید می کنیم که اسلات پی سی آی اکسپرس را انتخاب نمایید تا در آینده در ارتقای کارت گرافیک خود دچار مشکل نشوید. اما یک نکته : بعضی از مادربردها دارای گرافیک آن بورد هستند. در واقع در این مادربردها تراشه ی گرافیک لازم برای انجام اعمال گرافیک بر روی خود مادربرد نصب شده است. گرافیک آن بورد گرافیک قدرتمندی نیست و معمولا میزان آن بین 32 تا 256 مگابایت است. با گرافیک آن بورد می توانید بازی های خوب را اجرا کنید اما هرگز نباید انتظار داشته باشید که گرافیک یک کارت گرافیک حتی معمولی بازار را برایتان ایجاد نماید. ضمنا در گرافیک آن بورد حافظه ی مورد نیاز از رم سیستم گرفته می شود در نتیجه از طرفی به علت فاصله ی بین رم و تراشه ی گرافیکی ، گرافیک کندتر خواهد بود و از طرف دیگر به این دلیل که از رم سیستم حافظه ای اشغال می شود در سرعت سیستم اثر منفی می گذارد.معمولا به همان میزان که در بایوس مادربردتان برای گرافیک آن بورد حافظه تعریف نمایید ، از رم سیستمتان کم می شود. مثلا اگر 128 مگابایت حافظه برای گرافیک آن بورد تعریف کنید و رم شما 512 باشد ، شما تنها 384 مگابایت حافظه ی رم آماده برای پردازش خواهید داشت. ضمنا در بعضی مادربردها که می توان تا 256 مگابایت یا حتی بیشتر گرافیک آن بورد داشت ، شما باید دوبرابر میزان تعریف شده برای گرافیک ، از رمتان خرج کنید . مثلا برای مثال بالا به جای 128 ، 256 مگابایت رم از دست خواهید داد . خب گیجتان نمی کنم . اگر اهل بازی نیستید انتخاب مادربردی با گرافیک آن بورد کار جالبی است که می تواند در هزینه های شما صرفه جویی قابل ملاحظه ای را انجام دهد. اما اگر اهل بازی کردن هستید انتخاب این نوع مادربرد کار جالبی نیست. و باید به فکر کارت گرافیکی با اسلات پی سی آی اکسپرس باشید. اتصال های دستگاههای نوری و هارد » مادربرد شما برای اتصال هاردهای با ظرفیت بالا و همین طور با سرعت بالاتر ، باید از کابل ساتا پشتیبانی نماید. و البته کابل های پرسرعت برای اتصال درایوهای نوری . اتصال های یو اس بی دو » امروزه اکثر دستگاه های رایانه از طریق پورت یو اس بی به رایانه متصل می شوند. دسته های بازی (جوی استیک) ، هاردها ، حافظه های قابل حمل مانند فلش مموری ها یا کول دیسکها ، پرینتر ، اسکنر ، فتوکپی ، موس ، کیبورد و حتی اسپیکرها و بسیاری از قطعات دیگر... بنابراین تاکید می کنیم که مادربردتان دارای بیش از چهار پورت یو اس بی 2 باشدو دقت کنید که نوع قدیمی تر آن یعنی یو اس بی یک و یک دهم (usb1.1 ) سرعت بسیار کندی دارد و به هیچ عنوان برای یک رایانه ی جدید کارایی ندارد. آورکلاکینگ یا آورکلاک کردن » آورکلاک یک بحث جالب و مفید برای هر کاربر رایانه است. در واقع با این عمل می توان از قطعات رایانه کار بیشتری کشید و قدرت آنها را افزایش داد. ببینید هر شرکت سازنده ی سخت افزار برای آن که قطعه ی تولیدیش مدت زمان بیشتری عمر کند و مطمئن تر باشد به طور عمدی قدرت و سرعت پیش فرض کمتری به نسبت قدرت و سرعت واقعی آن درنظر می گیرد. مثلا یک سی پی یوی ای ام دی اتلون3000 با سوکت 939 که فرکانس واقعی آن 1800 می باشد می تواند در یک مادربرد مناسب به راحتی تا 2700 آورکلاک شده و کار کند . یعنی فرکانس و سرعت کلاک آن 900 مگاهرتز افزایش یافته است. در آورکلاک ما از همین فضاهای خالی موجود که برای اطمینان در نظر گرفته شده استفاده می کنیم و با پر کردن این فضاهای خالی به سرعت و توان بالاتر دست پیدا می کنیم. در واقع بدون هیچ هزینه ای می توانیم قطعه ای با قدرت بیشتر داشته باشیم. همین سی پی یوی بالا پس از آورکلاک و بالایردن سرعت کلاک آن از 1800 به 2700 سرعت آن بسیار بیشتر از سی پی یوی ای ام دی 3500 با سرعت کلاک 2200 می شود ! جالب است نه ؟ اما یک نکته ی مهم این است که در هر مادربردی نمی توان یک قطعه را تا حداکثر سرعت و توان ممکن آورکلاک کرد. چرا که هر مادربردی برای آورکلاک مناسب نیست . پس اگر می خواهید آورکلاک بکنید مادربرد مناسبی تهیه نمایید.مادربردهایی که بر مبنای سنکرون می باشند برای آورکلاک مناسب نیستند. یک نکته ی جالب دیگه اینه که بعضی از مادربردها خودشون به طور خودکار پردازنده رو آورکلاک می کنند.اگر تمایل دارید بدون این که خودتان تغییری در تنظیمات ایجاد نمایید ، پردازنده تان آورکلاک شود می توانید از این نوع مادربردها استفاده کنید . یک مدل از این مادربردهارو که می شناسم نام می برم : این مادربرد بیشتر نکاتی رو که در بالا ازشون یاد کردم داره ولی من شخصا باهاش کار نکردم و فقط معرفیش می کنم . ضمنا سی پی یو ای ام دی می خوره » GA-M55Sli-S4 محصول گیگابایت اینم یک مادربرد دیگه برای کسانی که قصد خرید یک مادربرد قوی و آورکلاک پذیر رو دارند Abit kn9 ultra (for amd) مانیتور » در خرید رایانه ی خود ممکن است که بر سر انتخاب نوع مانیتور دچار مشکل شوید. ما دو مدل مانیتور داریم . 1- مانیتورهای سی آر تی 2- مانیتورهای ال سی دی مانیتورهای سی آر تی همین مانیتورهای بزرگ هستند که اکثر کاربران رایانه از این نوع مانیتورها استفاده می کنند . این مانیتورها دارای قیمتی ارزان و کیفیتی بسیار بالا می باشند و برای کسانی که بودجه ی زیادی ندارند ، یا اهل بازی کردن هستند و یا به گرافیک اهمیت می دهند کاملا مفید و به صرفه است.اما مشکلات آن مصرف برق بالاتر و هم چنین اشغال فضای زیاد است. مانیتورهای ال سی دی جدیدتر هستند و برق کمتری مصرف می کنند و هم چنین فضای اندکی نیاز دارند. اگر از من بپرسید که کدام نوع را پیشنهاد می کنم من به شما می گویم که بستگی به نوع استفاده ی شما دارد.اگر قصد بازی کردن یا انجام کارهای گرافیکی دارید ، اگر فضای اشغال شده برایتان مهم نیست و به طور کل کیفیت را به کلاس و تجملات ترجیح می دهید انتخاب مانیتور سی آر تی انتخاب منطقی خواهد بود.(تا حالا دقت نکردین که هیچ گیم نتی از مانیتور ال سی دی استفاده نمی کنه ؟) شما می توانید با صرفه جویی در خرید مانیتور ، پول اضافه را در موارد دیگر خرج کنید . اما اگر خیلی دنبال کلاس کار هستید ، یا فضای زیادی در اختیار ندارید خب می توانید از مانیوتر های ال سی دی استفاده کنید. در مورد سایز پیشنهاد من 17 اینچ می باشد .چه در ال سی دی و چه در سی آر تی . ضمنا در مورد مارک هم باید بگویم در حال حاضر که من در حال نوشتن این مقاله هستم کیفیت مانیتورهای سامسونگ از ال جی بهتر بوده است . پردازنده » بله ... پردازنده یا همان سی پی یو ! موضوعی که بیشترین بحث را به دنبال دارد... همیشه افراد در انتخاب پردازنده ی رایانه ی خود دچار مشکل می شوند. شاید به علت اینکه پردازنده بیشترین تاثیر را در سرعت یک رایانه دارد. (البته در کنار یک مادربرد خوب و قوی ! ) افراد بسیاری پس از خرید رایانه از انتخاب سی پی یوی خود پشیمان می شوند. پس اگر شما نمی خواهید اشتباه آنان را تکرار نمایید با ما در ادامه ی این بحث باشید دو شرکت بزرگ آمریکایی کل پردازنده های جهان را تولید می کنند . اینتل و ای ام دی ... اینتل نام مشهورتر و جاافتاده تری است بدین سبب که مدت زمان بیشتری نسبت به ای ام دی در دنیای پردازنده ها وجود داشته است. اما با ورود ای ام دی همه چیز عوض شد... در ابتدا پردازنده های ای ام دی حرارت بسیاری تولید می کردند و گاهی هم می سوختند(البته در زمانهایی بسیار دور!)اما به یکباره ای ام دی تحولی شگرف رو ایجاد کرد. پردازنده های ای ام دی با داشتن معماری و تکنولوژی برتر و هم چنین قیمتی بسیار ارزان تر بازار سی پی یو را پارو کردند ! برای اولین بار بود که در همه ی تست ها ، سی پی یو های بسیار ارزان ای ام دی از رقیب سرسخت و پرسابقه ی خود پیشی گرفتند و همان زمان بود که ای ام دی در دل بسیاری از کاربران جا گرفت. اینتل همواره در ایجاد تکنولوژی های جدید از ای ام دی پیشی گرفته اما ای ام دی همیشه با معماری برتر توانسته اینتل را شکست دهد. ای ام دی برای اولین بار پردازنده هایی را برمبنای سیستم آدرس دهی 64 بیت ارائه کرد و اکنون پس از چند سال ، تازه اینتل پردازنده هایش را به این سیستم مجهز کرده است . اما اینتل هم ساکت ننشست و با تولید پردازنده های core 2 duo و سایر پردازنده های دو هسته ای خود دوباره در زمان حاضر گوی سبقت را از ای ام دی گرفته است. پردازنده های جدید اینتل که دو هسته ای و 64 بیت می باشند از نظر قدرت از ای ام دی بهتر هستند اما از آن جایی که مقایسه ی دو پردازنده بر اساس قیمت می باشد این ای ام دی است که باز هم از اینتل برتر می باشد. پردازنده های جدید اینتل که تنها دارای 20 تا 30 درصد عملکرد بهتر نسبت به ای ام دی هستند ، قیمتی بیش از دو برابر دارند ! پس فراموش نکنید که رایانه ی شما برای اینکه بودجه ی شما هدر نرود و سرعت بسیار خوبی داشته باشد باید مجهز به یک پردازنده ی ای ام دی شود. چند نکته در مورد خرید یک پردازنده ی مناسب » هرگز سراغ پردازنده های جدید و گران قیمت نروید . این پردازنده ها چه ای ام دی و چه اینتل ، چیزی در حدود 10 تا 20 درصد سریع تر از مدلهای قدیمی تر از خود هستند در حالیکه قیمتی بسیار بالا دارند. اگر شما یکی از این سی پی یو ها را بخرید پس از مدت کوتاهی و با ورود نسل جدید سی پی یوها که حدودا هر سه ماه یکبار وارد بازار می شوند سی پی یوی گران قیمت شما به یکباره به مقدار بسیار زیادی افت قیمت می کند. دومین نکته این که سعی کنید سی پی یویی دو هسته ای تهیه کنید که بتواند پاسخ گوی سرعت های بالای شما باشد. اگر بودجه ی بسیار اندکی دارید یک سی پی یوی 3200 ای ام دی با سوکت 939 و کش 512 کیلوبایت با سرعت کلاک 2000 برای شما مناسب است و اگر دنبال یک سی پی یوی متوسط روبه قوی می گردید پیشنهاد من یک سی پی یوی 3800 دوئال کور ای ام دی می باشد. و اگر یک سی پی یوی خیلی خوب می خواهید فکر می کنم یک سی پی یوی 4000 ای ام دی دو هسته ای با سوکت ای ام تو کار شما را راه بندازد. بگذارید که برای اینتل هم توصیه هایی بکنم ... دوستان و طرفداران محترم و عزیزاینتل هم می تونند برای خرید سی پی یوی متوسط ، سی پی یوی اینتل 3200 فول کش با دو مگابایت کش را انتخاب نمایند. (یه نکته ی خفن : ببینید هر ماه تعداد زیادی پردازنده وارد بازار میشه که انتخاب پردازنده ی مناسب رو کمی سخت می کنه ... اگه قصد خرید سی پی یو دارید می تونید به وب سایت من بیاین و پس از عضویت ، درخواستتون رو بگید تا به شما کمک بکنم ... ) کارت گرافیک » انتخاب یک کارت گرافیک همیشه کار سختی است . در واقع وجود تعداد زیادی شرکت که به تولید کارت می پردازند، عدم وجود یک استاندارد ، عدم وجود یک سیستم رتبه بندی و نام گذاری مناسب همه و همه باعث شده است که امروزه همه ی کاربران و حتی خود بازاری ها در انتخاب کارت گرافیک مناسب دچار مشکلات اساسی شوند. در حال حاضر تعداد کارت های گرافیکی موجود در بازار فوق العاده زیاد است و تمامی شرکت ها برای عرضه ی کارت های گرافیک خود از استاندارد خاصی پیروی نمی کنند و هرطور که می خواهند به تولید می پردازند. در این بین کارت های گرافیک چینی هم مایه ی دردسر دیگری شده اند. به طور کل شرکتهای زیادی حتی آن ها که بسیار مشهور هستند برای کاهش قیمت کارت گرافیک دست به تغییرات اساسی در برد و ساختمان کارت گرافیک اصلی می زنند و خریدار بیچاره همان کارت را می خرد و غافل است از اینکه کارت وی با کارت اصلی که قدرت و کیفیت خوبی دارد ، بسیار متفاوت است. امروزه اکثر افراد کارتهای گرافیک را براساس حافظه ی آن ها تقسیم بندی می کنند که کاری بسیار احمقانه و اشتباه است. مثلا این افراد یک کارت گرافیک با حافظه ی 128 مگابایت را کارت گرافیکی کاملا معمولی فرض می کنند در حالی که در رده ی کارت های 128 مگابایتی بیش از 100 مدل کارت موجود است ! و رنج قیمت آنها هم بسیار متفاوت است. و بعضی از آن ها بیش از قیمت یک دستگاه کامل رایانه قیمت دارند!!! دوست عزیز و خواننده ی گرامی ! هرگز برای رده بندی کارت های گرافیک و تشخیص یک کارت گرافیک خوب از میزان حافظه استفاده نکن ! عوامل دخیل در یک کارت گرافیک خوب عبارتند از : اولا تلاش کنید که شرکت سازنده ی کارت گرافیک شما با مادربردتان یکسان باشد ! مثلا اگر مادربرد گیگابایت خریده اید بهتر است که کارت گرافیک همین مارک و شرکت را هم برای مادربردتان انتخاب کنید. ولی نه همیشه ... من در ادامه نکات دیگه ای رو برای شما توضیح میدم که در سرعت و کیفیت کارت گرافیکتان تاثیر زیادی دارد و در صورتی که از نظر قیمت و کارایی کارتی بهتر از کارت تولید شده توسط شرکت مادربردتان یافتید ! همان را انتخاب کنید ... فهمیدید ؟ سرعت کلاک خود کارت بسیار مهم است و تاثیر زیادی دارد...سعی کنید سرعت کلاک کارتتان بالاتر از 400 مگاهرتز باشد. سرعت کلاک مموری هم مهم است پس به آن هم توجه کنید ... نوع مموری کارت گرافیک خیلی مهم است... کارت های موجود فعلی که روی رایانه ها نصب هستند اکثرا از حافظه ی دی دی آر استفاده می کنند که برای یک رایانه ی جدید کافی نیست ! پیشنهاد من کارتی است که نوع حافظه ی آن دی دی آر تو باشد . مموری های دی دی آر تری هم وجود دارند اما قیمتشان به کاراییشان نمی ارزد. اسلات کارت هم بسیار مهم است. یک کارت جدید باید از طریق اسلات پی سی آی اکسپرس به مادربرد متصل شود اسلات های ای جی پی چندان جالب نخواهند بود. اگر کارتی که می خرید فن هم داشته باشد خیلی مفید خواهد بود. سعی کنید که کارتتان دارای فن باشد یا حداقل بشود بعدها روی آن فن نصب کرد. پیشنهاد من : یک کارت گرافیک پی سی آی اکسپرس با 256 مگابایت حافظه ی دی دی آر تو با سرعت کلاک 400 مگاهرتز بخرید.ترجیحا کارت شما بتواند از رم سیستم هم برای رسیدن به 512 مگابایت حافظه استفاده کند. قیمت مناسبی هم خواهد داشت و با توجه به وضع بازار می توانید از خود من کمک بگیرید. هارد » اگر کاربر ساده ای هستید که قرار است در هاردتان چند مقاله و پروژه ی کاریتان را ذخیره نمایید و گاهی تعدادی موزیک و فیلم خواهید داشت فکر می کنم که یک هارد 80 گیگابایت ساتاتو برای شما کافی باشد. خوشبختانه هاردها در افزایش حافظه شان افزایش قیمت اندکی دارند. شما می توانید با پرداختن تنها چند هزار تومن یک هارد 160 را به جای 80 بخرید. پس برای خرید رایانه ی خود یک هارد با ظرفیت بالای 200 گیگابایت انتخاب نمایید و دقت کنید که ساتاتو باشد. (البته فکر نمی کنم که اصلا هارد 200 با رابط آی دی ای داشته باشیم ! ) اما یک نکته ی مهم در خرید هارد ! امروزه هاردها پس از پاور دارای خرابی های زیادی می باشند ... پس حتما هاردی بخرید که حداقل دارای یکسال گارانتی باشد... هاردهای مکستور فعلا بدترین هارد موجود در بازار می باشند آن هم به خاطر خرابی های مداوم آن ها ... هارد سامسونگ هارد بسیار خوبی است . ضمنا پس از خرید هارد در صورتی که دیدید حرارت زیادی تولید می کند (بالای 40 درجه ) حتما اقدام به تعویض آن نمایید. همین طور هاردهایی که دچار لرزش یا صدای شدید هستند باید بلافاصله و قبل از پایان یافتن گارانتی تعویض شوند. رم » اگه به حرف های من گوش کرده باشید و یک مادربرد خوب خریده باشید براحتی می تونین رم های جدید را روش سوار کنید. امروزه رم های متداول بازار از نوع دی دی آر تو هستند و باس آنها بیش از 533 می باشد. اگر قصد استفاده از ویستا را ندارید 512 مگابایت حافظه برای شما کافی است. ولی اگر تمایل دارید از ویستا استفاده کنید یا یک گیم باز حرفه ای هستید بدون شک نیاز شما یک گیگ رم می باشد. رم های قدیمی اکثرا اس دی و رم های چند سال گذشته عموما دی دی آر وان هستند. رم های دی دی آر وان هنوز هم تولید می شوند اما برای یک رایانه ی امروزی رم های دی دی آر تو مناسب ترند و حتما باید از این رم ها خرید . (البته باید توجه داشت که مادربرد هم از این نوع رم ها پشتیبانی نماید.) شرکتهای زیادی به تولید رم می پردازند مانند OCZ ، ژل و کینگ استون ... برندهای دیگری هم هستند ولی چندان مطرح نمی باشند. امروزه رم های تقلبی با مارکهای مشابه اصلی فوق العاده زیاد هستند ... و معمولا بیشتر این رمهای تقلبی با مارک کینگ استون روانه ی بازار می شوند... پس در هنگام خرید رم توجه کنید که رم شما اصل باشد. رم های با مارک ocz به نظر رمهای خوبی می آیند ولی کمی قیمتشان بالاست... از من می شنوید برای خرید یک رم با قیمت مناسب همان کینگ استون را انتخاب نمایید ولی حتما توجه کنید که اصل باشد ... رمها معمولا دارای گارانتی می باشند و من رم های زیادی رو می شناسم که گارانتی مادام العمر دارند... در صورتی که یکی از این رم هارو بخواین می تونم در اختیارتون بگذارم ... اما چرا فقط رمها هستند که دارای گارانتی مادام العمر شده اند ؟ دلیل این است که رم ها کمترین خرابی را در قطعات رایانه دارند... امروزه بیشترین خرابی ها از پاور سیستم می باشد. من خودم مشتری داشتم که سیستمش به علت افت و افزایش مداوم ولتاژ برق به طور کامل سوخته بود... تمام قطعات به طور کامل دچار آسیب شده بودند و تنها قطعه ای که سالم مانده بود رم سیستم بود ! در تمام مغازه های کامپیوتری در سطح شهر ، قطعات معیوب و خراب بسیاری وجود دارد اما تعداد رم سوخته ی موجود در همه جا بسیار کم است. ضمنا اگه پول زیادی برای خرید رم دارید فکر نمی کنم که کینگ استون دیگه انتخاب خوبی باشه ... در صورتی که خواستید رم خوبی تهیه کنید می تونید در سایت مطرحش کنید تا بهتون کمک کنم ... دستگاههای نوری » منظورمون همون درایوهای نوری است مثل سی دی رام و... بگذارید کمی در مورد اینها توضیح بدم : سی دی رام » تنها قادر به خوندن سی دی است. دی وی دی رام » تنها قادر به خواندن سی دی و دی وی دی است و قدرت رایت ندارد. کمبو » علاوه بر خواندن سی دی و دی وی دی ، سی دی هم رایت می کند. دی وی دی رایتر » قادر به خواندن سی دی و دی وی دی ...و رایت سی دی و دی وی دی می باشد. پیشنهاد ما این است که یک کمبو بخرید چون به نسبت پولی که می دهید خیلی به دردبخور است. دی وی دی رایتر برای کسی مناسب است که به فکر پول و بودجه نیستند من خودم برروی رایانه ی شخصیم یک دی وی دی رایتر دارم و شاید باورتون نشه ولی من در دو سالی که این دستگاه را خریدم حتی پنج دی وی دی هم باهاش رایت نکردم ! در واقع این نکته که تعداد افرادی که بتونن از دی وی دی استفاده کنند خیلی کمه باعث شده که دی وی دی زیاد جا نیفته... البته فعلا این جوریه ! شما اگه یه دی وی دی داشته باشید احتمال زیاد هرجایی نمی تونین بخونینش ولی اگه دارای یک سی دی باشین مسلما برای خوندن اون هیچ مشکلی نخواهید داشت ... در مورد سرعت هم برای سرعت خواندن سی دی پیشنهادم 52x و برای خواندن دی وی دی پیشنهادم 16x و برای سرعت رایت سی دی 40x و رایت دی وی دی هم 8x . زیاد به سرعت رایت اهمیت ندین چون اصلا به کار شما نمی یاد ... چرا ؟ چون در سرعت های رایت بالا دقت کار رایت پایین می آید و احتمال زیاد سی دی یا دی وی دی شما اصلا قابل خواندن نخواهد بود. مخصوصا که دستگاههای ویدیو سی دی سرعت خواندنی پایین تر از 4x دارند. پس اگر یک سی دی را با سرت 40xرایت کردید و قابل خوندن نبود اصلا تعجب نکنید ! با این که این مطلب کاملا از موضوع مقاله خارج است ولی باید اذعان کنم که برای رایت سی دی پیشنهاد من اینه که با سرعت 16x رایت کنید ! کیفیت دستگاه هم مهم است که البته از قدرت تشخیص شما خارج است... یک سی دی رو در دو دستگاه تست کردم و نتیجه رو براتون می گذارم » اول سی دی رو در سی دی رام ایسوز 40x قرار دادم. این سی دی رام در سال 2002 تولید شده و خب کمی طبیعی است که کیفیت روزهای اولش رو نداشته باشه ... می بینید که در بهترین حالت سرعت خواندنش به 27x رسیده است. این بار سی دی رو توی دی وی دی رایترم قرار دادم که محصول مشترک ال جی و هیتاچی است . اینم نتیجه» می بینید که سرعت حتی به 42x هم رسیده است. من در مورد انتخاب مارک دستگاه نوری زیاد نمی تونم کمک کنم چون تا به حال تست کاملی از این دستگاهها ندیدم. و در مورد گارانتی هم همشون یکسال گارانتی تعویض رو دارند ... حتما حواستون جمع باشه که کارت گارانتی رو دریافت کنید . من فقط می تونم بگم که اصلا سراغ سامسونگ نرید چون پشیمون می شید و می تونین از بین شرکتهای زیر یکی رو انتخاب کنید » ایسوز – لایتون – ال جی و ... مودم » ما در این مقاله مودم های دایال آپ رو بررسی می کنیم . اولین نکته ای که در خرید مودم رعایت می کنید اینه که مودمی بخرید که 56k باشه . یعنی بتونه تا 56 کیلوبایت سرعت داشته باشه ... مودم شما باید دارای استاندارد V.92 باشه و من از نظر مارک کریتیو رو پیشنهاد می کنم. مودم های زولتریکس مودم های خوبی نیستند. یه نکته ی دیگه مودم دو چیپ نخرید ! مودم سه چیپ بهتره . موس و کیبورد » زیاد خریدشون سخت نیست ولی توجه رو لازم داره ... شما می تونین با رعایت چند نکته ی ساده موس مناسبی رو بخرید ..... موس مناسب موسی است که توی دست شما راحت باشه ... موس های خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ اصلا مناسب نیستند. اگر فروشنده به شما اجازه میده که موس رو توی دستتون بگیرین ، خب این کار رو انجام بدین ! مثل خرید یک کفش ، موس بخرین !!! امتحانش کنین که توی دستتون راحت باشه. ضمنا موس لیزری بخرین و سراغ موس های بی سیم نرید . این موس ها هم گرونن و هم با تموم شدن ماهانه ی باطریشون باید کلی خرج بکنین. راستی موس هایی که در اطرافشون کلید داره نخرید چون این کلیدها فقط مزاحم شما خواهد بود. برای خرید کیبورد هم یک نکته ی جالب رو بهتون گوشزد می کنم. تا به حال شنیدین که میگن فلان گوشی برای اس ام اس مناسب نیست ؟ خب منظورشون چیه ؟ یعنی نمی شه باهاش راحت و سریع تایپ کرد ! علتش چیه ؟ علت اینه که دکمه ها زیادی به هم نزدیکند ... کیبوردی بخرین که کلیدهاش به هم چفت نباشه و ضمنا اصلا کیبوردهای کوچک یا بزرگ رو پیشنهاد نمی کنم ... کیبورد آدمی زادی بخرین !!!! اگه کیبوردتون روکش هم داشته باشه خیلی مناسبه ... و ضمنا دقت کنید که حروف فارسی روش درج شده باشه. اسپیکر » خب اگه موزیک گوش نمی دید یا بازی نمی کنید یه اسپیکر دو تیکه یا ترجیحا سه تیکه براتون کافیه با وات 1000 وات. یا حتی کمتر ... ولی اگه دنبال صدایی بلند و با کیفیت هستید من این مدل اسپیکرها رو با قیمت مناسب سراغ دارم شما می تونین باهام مکاتبه کنید ! وب کم » وب کم فقط به یک درد می خوره و اونم چت تصویری است. اگه از اینترنت استفاده نمی کنین و یا چت نمی کنید یا حداقل چت تصویری نمی کنید خب وب کم نخرید ! ضمنا یه نکته ، اگه اینترنت دایال آپ دارید و با همین کارتهای 56k به اینترنت کانکت میشید لطفا بی خیال چت تصویری بشید ! چون تصویر ، تکه تکه در رایانه ی طرف مقابل شما نمایش داده می شود. ضمنا اگه اینترنت پر سرعت دارید و قصد چت تصویری ، در خرید وب کم گدابازی درنیارین و وب کم خوب تهیه کنید .. وب کم های زیر ده هزار تومن به درد نمی خورند... یه نمونه از این وب کم ها رو براتون معرفی می کنم که به هیچ عنوان کیفیت نداره ولی بازار ایران رو پر کرده » وب کم زنیت: فلش مموری یا کول دیسک » اول یه نکته ... فرقی بین فلش مموری و کول دیسک وجود نداره هردوشون یکی هستند ! فلش مموری ها چیز خیلی مفید و جالبی هستند ... با این که جزو قطعات اصلی یک رایانه محسوب نمیشن ولی من بهتون پیشنهاد می کنم یکیش رو تهیه کنید . شما با فلش مموری می تونین اطلاعاتتون رو جا به جا کنید و این قدر پول سی دی خام و دی وی دی خام ندید ! برای خرید فلش مموری این نکات رو رعایت کنید » رنگ تیره بخرید ... ظرفیت مناسب تهیه کنید یک گیگابایت حافظه انتخاب مناسبی است ... حتما فلش شما باید با پورت یو اس بی دو بتونه کار کنه و ضمنا در کار کردن با یو اس بی 1.1 هم مشکلی نداشته باشه ... گارانتی حتما داشته باشه و مارکهای خوب موجود عبارتند از : Kingston – a data & … فلاپی دیسک » تقریبا هیچ کاربردی در رایانه های جدید نداره ولی میشه گفت که شما مجبورید یکیش رو تهیه کنید چون روی همه ی کیسهای الان می بندنش ... قیمت اندکی هم داره ... مارکهای مشهوری که ازش می شناسم عبارتند از » Sony – teak دوست عزیز شما در طول این مقاله همراه با ما بودید و از بابت از شما ممنونیم .

میلاد میرنجاتی

[ جمعه بیستم آذر ۱۳۸۸ ] [ 23:47 ] [ سمیه رضازاده ] [ ]
ميكروكنترلر چيست؟يك ميكروكنترلر (Microcontroller) در حقيقت واحدي است كه به منظور دريافت اطلاعات ورودي ؛انجام پردازش بر روي اين اطلاعات و ارسال نتيجه پردازش به خروجي بكار مي رود. هر ميكروكنترلر شامل يك چيپ پردازنده مي باشد. ميكرو نشان مي دهدكه وسيله كوچك مي باشد.وكنترلر نشان مي دهد كه وسيله مي تواند براي امور كنترلي استفاده شود.اصطلاح ديگري كه براي ميكروكنترلر بكار مي رود عبارتembedded controller مي باشد.كه نشان ميدهد اكثر ميكروكنترلر ها در داخل دستگاهي كه آنرا كنترل مي كنند جاسازي شده است.
اما با اين حساب تفاوت يك ميكروكنترلر با يك ميكروپروسسور در چيست؟ يك ميكروپروسسور از جهات گوناگوني با ميكروكنترلر ها تفاوت دارد.اختلاف اصلي اينست كه يك ميكروپروسسوربراي كار نياز به چندين قطعه اضافي از قبيل حافظه برنامه و حافظه داده ؛Device هاي ورودي خروجي و نيز مداري براي نوسان سازي دارد.در طرف ديگر يك ميكروكنترلر خود شامل تمامي اين موارد در همان يك چيپ مي باشد.تمامي ميكروكنترلر ها با برنامه اي كه كاربر در حافظه برنامشان مينويسدكار ميكنند.ميكروكنترلر تك تك دستوراتي را كه در حافظه برنامه اش نوشته شده واكشي كرده و آن ها را رمز گشايي مي كند و سپس كار خواسته شده از آنرا انجام مي دهد.

اگر مي خواهيد در اين زمينه بيشتر بدانيد؛مقاله زير را دانلود كنيد
نوشته شده توسط هادی دلسوز

http://h1.ripway.com/electroway/microcontroller.zip

[ جمعه بیستم آذر ۱۳۸۸ ] [ 23:38 ] [ سمیه رضازاده ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ جنبه آموزشی داشته ..و هدف از طراحی آن اطلاع رسانی به گروه علاقه مند می باشد.
امکانات وب